Ječmen setý je jedna z nejvíce pěstovaných obilovin, kterou každý známe. Ječmen, který ještě nedosáhl své klasické zralé podoby, nazýváme jako mladý nebo zelený. V tomto stádiu se sklízí. Takový to ječmen není vhodný jako surovina pro přípravu pečiva, avšak pro tělo má blahodárné účinky.

V čem tkví tajemství mladého ječmene?

Jelikož se ječmen sklízí v době, kdy je ještě zelený, zůstávají v něm zachovány všechny důležité látky. Mezi ně patří zejména vysoký obsah vitamínů (B, C, E, K, H), dále cholin (někdy označován jako mozkový vitamín, protože je základním stavebním kamenem neuromediátoru acetylcholinu, který je důležitý pro správné fungování nervového systému), vlákninu, aminokyseliny a jiné. Bohatý je také na minerální látky, mezi které patří zejména vápník, hořčík, draslík, měď, železo, fosfor a chlorofyl, který zlepšuje metabolismus, působí protizánětlivě a je výborným pomocníkem při hojení ran. Příznivé účinky má také na stav srdce, cév a tvorbu krve.

Přečtěte si také:  Zima nekončí, oblékněte se!

Dalším kladem mladého ječmene je jeho schopnost alkalizovat organismus. Jde o důležitý jev, protože acido-alkalická rovnováha (kyselo-zásaditá) je velice důležitá pro celkový zdravotní stav organismu. Šťáva z ječmene navíc podporuje obranyschopnost organismu, je výborným pomocníkem pro udržení optimální krevní hladiny cukru a cholesterolu a díky obsahu velkého množství vitamínů C, či E je výborným přírodním antioxidantem.

Kdy je vhodné ho používat?

Pokud trpíte potížemi s vyprazdňováním, Crohnovou chorobou nebo ulcerózní kolitidou, je právě pro Vás zelený ječmen vhodným doplňkem stravy. Dále je vhodný u lidí, kteří trpí chudokrevností, cévními a srdečními potížemi. Mladý ječmen napomáhá odstranit nebo zmírnit deprese, zlepšit spánek, předcházet civilizačním onemocněním a posilovat obranyschopnost organismu. Dále je vhodným pomocníkem při boji s nadváhou a výborným doplňkem při prevenci vzniku rakovinných onemocnění.

Přečtěte si také:  Zima nekončí, oblékněte se!

Jaké jsou nežádoucí účinky?

Nežádoucí účinky mladého ječmene nejsou doposud známy. Ze začátku může působit potíže jako jsou bolesti hlavy a průjmy. Tyto nepříjemné projevy jsou způsobeny čištěním organismu a během několika dní vyprchají. Musíme podotknout, že mladý ječmen není vhodné využívat po operacích trávicího traktu a vzhledem k obsahu vitamínu K by měli být opatrní také pacienti s poruchou krevní srážlivosti. Pokud si nejste jisti, zda je pro Vás mladý ječmen vhodný, nebojte se zeptat svého lékaře.

Jak mladý ječmen užívat?

Mladý ječmen je k dostání nejčastěji ve formě prášku. Je vhodné pít ho nalačno, před jídlem ráno i večer. Jedna čajová lžíce by se měla rozpustit ve 2 dl vlažné vody (při teplotě nad 48°C dochází k rozpuštění účinných látek). Mladý ječmen lze také vypěstovat doma.

Přečtěte si také:  Zima nekončí, oblékněte se!